Růženín

Růženín

Růženín SiO2 je růžově zabarvená odrůda křemene. Jeho charakteristické růžové zabarvení způsobuje mangan. Pokud krystal vyroste, nepřesáhne délku 2 cm. Běžně se vyskytuje v podobě masivních agregátů. Barva je od světle růžové až po tmavě červeno-růžovou, může být jak průhledný tak neprůhledný.

Historie

Legenda tvrdí, že Růženín byl vytvořen, když Adonis, milovník řecké (a římské) bohyně Afrodity, byl napaden Aresem, bohem války, v podobě kance. Když Afrodita spěchala, aby ho zachránila narazila na keře vřesu, a krev potřísnila bílý křišťál.
V době starověkého Egypta byl růženín používán pro obličejové masky. Římanky i Egypťanky věřily, že růženín vyčistí a podpoří pleť a pomůže předcházet tvorbě vrásek.
Ve starověku byl také považován za český nebo slezský rubín, který zeslábl světlem a musí být obnoven do své původní barvy tím, že se umístí do vlhkého prostředí.
Růženín byl používán jako detoxikační činidlo a voda z růženínu je považována za všelék.

Naleziště

Nejkvalitnější kameny se těží na Madagaskaru, ale největší množství pochází z Brazílie. Další naleziště jsou ve Skotsku, Rusku, Španělsku, USA a Namibii. V České republice ho nalezneme v Dolních Borech a u Písku.

Vlastnosti

Probouzí v nás pocit mírnosti, něžnosti a nesobecké lásky. Pro svůj uklidňující a tišící účinek se užívá ve chvílích traumat, krizí a podporuje úsilí o znovunalezení lásky k sobě samému. Také podle feng shui je dobré umístit do rohu vztahů růženín a láska v tomto prostoru jen pokvete. Doporučuje se položit větší kus růženínu v blízkosti počítače, televize a všude tam, kde je nebezpečí stálého tzv. elektrického smogu. Ve fyzické rovině pomáhá při léčení neplodnosti. Uzdravuje ledviny a nadledvinky.
Růženín dle barevného spektra
Světle červená nebo růžová přináší energetické paprsky odhodlání a péče. Jeho uklidňující barva ztlumí pocity hněvu a zlosti, pomůže při meditaci.
Růžová je barva lásky, nové romantiky nebo nového vztahu. Rozvíjí smyslnost a pomůže překonat zármutek.

Růženín dle zvěrokruhu – kámen Štíra

Růženín je kámen pro narozené na konci sklizně tj. 23. října – 21. listopad. Štír je reprezentován zvířetem štírem, který symbolizuje úspěch. Štíři jsou složití, nezávislí, kreativní a se smyslem pro humor. Jsou to vynikající vůdci a občas trochu soupeřiví.
Růženín také u Býka posiluje romantické vzplanutí a u Vah jejich odhodlání.
Celebrity
Taylor Swift

Tvrdost:
Naleziště: